بهترین روش ترک اعتیاد

0
37

انواع روشهای ترک اعتیاد

مطلالب ذکر شده از سایت هنر زندگی برداشته شده که باذکر منبع در سایت پس کوچه برای دوستانی که علاقه مند به ترک اعتیاد هستند بیان شده امیدواریم بدرد کاربران عزیز بخوره!!

کلیه روشهای ترک اعتیاد را میتوان به دو دسته کلی تقسیم کرد:
۱- روش سنتی ترک اعتیاد
۲- ترک اعتیاد با روش رفتار درمانی

در جدول زیر روش ترک اعتیاد برای هر کدام از مواد مخدر به صورت جداگانه آمده است برای اطلاع از روش ترک اعتیاد به هر کدام از مواد کافی است بر روی آن کلیک کنید.

 

روش های ترک اعتیاد مواد اعتیاد آور

مواد مخدر افیون ها ترک هروئین مورفین ترک تریاک شیره
شبه افیون ها ترک متادون ترک ترامادول ترک بوپرونورفین
مواد محرک ترک کوکائین ترک شیشه ریتالین
مواد توهم زا و کانابیس ها ترک ماده مخدر گل ترک حشیش
سایر مواد اعتیاد آور الکل ترک سیگار  دارو های اعتیاد آور

 

روش سنتی ترک اعتیاد
روش سنتی و یا همان سم زدایی می باشد که درصد موفقیت پایین و احتمال بازگشت بالایی دارد. چرا که بطور مستقیم ذهن فرد را مورد هدف قرار می دهد و فرد بدون هیچ آمادگی ذهنی خاصی به مبارزه با وسوسه ها، خماری و علائم ترک می پردازد. معمولا افرادی که از این روش استفاده می کنند، در اکثر مواقع دوباره به مصرف مواد مخدر روی می آورند و بجای درمان، بیشتر در دام اعتیاد گیر می افتند. در سیکل ترک اعتیاد به روش سنتی فرد با مشکلات زیادی مواجه می شود که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره داشت :
– خماری و علائم ترک شدید
– افسردگی بعد از ترک اعتیاد
– بی خوابی بعد از ترک اعتیاد
– طرد از جانب خانواده
– ازدواج
– استخدام و فرصت های شغلی
– اضطراب ، استرس
– وسواس فکری
– کاهش اعتماد به نفس
– مشکل در تصمیم گیری

ترک اعتیاد به روش رفتار درمانی
دومین روش ترک اعتیاد، روش مشاوره رفتار درمانی است. در این روش احتمال موفقیت بسیار زیاد می باشد؛ چرا که در این روش مرحله به مرحله به فرد معتاد کمک می شود تا مواد مخدر را ترک کند. مهمترین ویژگی این روش نسبت به روش سم زدایی این است که در تمام مدت ترک یک مشاور بصورت واقعی و تمام وقت در کنار بیمار وجود دارد. در روش رفتار درمانی، ابتدابه بیمار آموزش داده می شود که چطور وسوسه های فکری خود را از بین ببرد و بعد از آن با مراقبت های مستمر از بازگشت به سمت مواد و یا اعتیاد به دارو های مشابه از فرد محافظت می کنند. حتما تمامی ما به این نکته اجهاف داریم که کسی که اعتیاد دارد خودش هم میداند، اگر اراده ای قوی برای ترک اعتیاد خود داشته باشد و فکر خودش را کنترل کند، به راحتی می تواند مواد را کنار بگذارد. در  روش مشاوره رفتار درمانی نیز با توجه به همین نکته ابتدا مهمترین قسمت ترک شکل می گیرد و در ادامه مسیر همراه با مراقبت فکری ادامه پیدا میکند.

مشاوره درمانی ترک اعتیاد چگونه است؟

مشاوره و روان‌درمانی برای ترک اعتیاد به صورت گروهی و یا فردی انجام می‌شود. در مشاوره رفتار درمانی فردی، فرد با چرایی اعتیاد آشنا می شود و ریشه ی اعتیاد توسط روان درمان پیدا شده و خود فرد از دلیل بیماریش آگاه می شود و پس از درمان فکری شخص، تمامی راه های بازگشت بسته شده و انگیزه بسیار قدرتمندی در فرد برای عدم بازگشت به اعتیاد شکل می گیرد. در این مرحله فرد ۹۰ درصد راه را رفته است و تنها ترک جسمانی باقی میماند که بعد از این مرحله به راحتی قابل درمان قطعی و بدون بازگشت می باشد. در مشاوره رفتار درمانی به صورت گروهی، که تعداد افراد کمی مخاطب آن هستند. عده‌ای درباره مشکلاتشان با هم حرف می‌زنند و طی این تبادل نظر، هر کدام با مشکلات دیگری که شاید مشابه مشکل خودشان نیز باشد، آشنا شده و به همین دلیل مشکل برای فرد که تا به امروز بسیار اختصاصی و خاص بنظر می آمد عادی تلقی می شود. به عبارتی در گروه، اعتماد به نفس افراد بیشتر می‌شود، زیرا آنها می‌بینند که افردا دیگر هم با مشکلات مشابهی دست به گریبان هستند و این مشکل تنها مربوط به خودشان نیست. بلکه ریشه مشکلات ریشه در بیماری آنها دارد. با توجه بهاین توضیحات، افرادی که قصد ترک اعتیاد را دارند ابتدا باید از مشاوره رفتار درمانی فردی و سپس از مشاوره رفتار درمانی گروهی می توانند استفاده نمایند.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید